Policyjni eksperci medyczni

Data publikacji 03.04.2023

Przedstawiciele policyjnych ratowników medycznych z północnej Polski szkolili się w słupskiej Szkole Policji w zakresie obsługi nowoczesnych manekinów interaktywnych, które są wykorzystywane do doskonalenia umiejętności ratowniczych w garnizonie pomorskim i zachodniopomorskim.

Nowe możliwości szkoleniowe i treningowe to efekt zakupów zrealizowanych przez Komendę Główną Policji - do każdego garnizonu w kraju trafiły między innymi zaawansowane technologicznie manekiny oraz zestaw do pozoracji ran.
Aby nowoczesny sprzęt mógł być wykorzystywany w pełni swoich możliwości, niezbędne było przeszkolenie instruktorów-ratowników medycznych, którzy na co dzień szkolić będą policjantów.
Centrum Ratownictwa słupskiej Szkoły Policji otrzymało taki sprzęt już w ubiegłym roku. Teraz wykorzystywany on jest podczas zajęć na wielu kursach i szkoleniach. Ratownicy Szkoły Policji prowadzą również instruktaże dla policjantów z innych jednostek, którzy otrzymali takie same fantomy i zestawy pozoracyjne.

Zakupione przez Komendę Główną Policji zestawy posiadają między innymi trzy fantomy (dorosły, dziecko, niemowlę) do kształcenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jest tam również model głowy do nauki intubacji oraz specjalistyczny zestaw do pozoracji ran.
Kolejne dwa manekiny (dorosłego i dziecka) służą do zaawansowanych symulacji zabiegów ratowniczych. Manekiny te, dzięki swojemu skomplikowanemu wyposażeniu, potrafią między innymi wydawać dźwięki, komunikować się słownie, imitować oddech, puls oraz umożliwiają wykonanie wkłuć. Zestaw zawiera także defibrylator treningowy AED 3 oraz manekin, którego głównym przeznaczeniem jest doskonalenie technik ewakuacyjnych osoby poszkodowanej.

Dzięki zakupowi wielu takich samych zestawów możliwe prowadzenie kaskadowych szkoleń, które pomogą policyjnym instruktorom jeszcze lepiej kształcić policjantów z zakresu udzielania pierwszej pomocy a policyjnym ratownikom medycznym - doskonalenie również skomplikowanych zabiegów ratujących życie jak na przykład odbarczenie odmy z dostępu przedniego lub bocznego.