Zdarzenia na drodze

Data publikacji 31.03.2023

"Wykonywanie czynności na miejscu kolizji drogowej” - to temat popołudniowych zajęć fakultatywnych w jakich uczestniczyli słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego. Wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu drogowego omawiali i pokazywali w praktyce, jak powinny wyglądać wstępne czynności na miejscu kolizji drogowej.

Fakultety to jedna z propozycji dodatkowych treningów, w czasie których policjanci mogą doskonalić nabyte już umiejętności. Głównym celem zajęć było zapoznanie słuchaczy z obowiązkami uczestników kolizji drogowej określonymi w Ustawie prawo o ruchu drogowym oraz obowiązkami policjanta w zakresie postępowania na miejscu zdarzenia drogowego.
Policjant na miejscu kolizji może zakończyć czynności postępowaniem mandatowym, pouczeniem albo sporządzeniem dokumentacji celem przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie.

Podczas trwania zajęć słuchacze na podstawie symulowanej kolizji drogowej poznali zakres swoich obowiązków poczynając od zabezpieczenia miejsca zdarzenia, ustalenia i rozpytania uczestników, przez organizację ruchu drogowego, aż do przeprowadzenia oględzin miejsca kolizji i poinformowania uczestników o dalszym toku postępowania. Zajęcia przeprowadziły policjantki, które przed rozpoczęciem pracy dydaktycznej w Szkole Policji przez wiele lat pełniły służbę w policyjnych Wydziałach Ruchu Drogowego.