Polsko-litewska policyjna współpraca

Data publikacji 06.03.2023

We wspólnych zajęciach szkoleniowych uczestniczyć będą młodzi policjanci z Polski i Litwy. To jeden z efektów podpisanej sześć lat temu umowy o współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Słupsku i Szkołą Policji Litwy. Wizyta litewskich policjantów w Polsce odbywa się w ramach programu unijnego „Erasmus+”.

Litewscy policjanci uczestniczą między innymi w zajęciach wspólnie z ich polskimi kolegami i koleżankami na szkoleniu zawodowym podstawowym. W trakcie pobytu litewscy goście zapoznają się ze specyfiką służby polskiego policjanta, co w przyszłości może pomóc im w trakcie wspólnych międzynarodowych patroli, które funkcjonują w polsko-litewskiej strefie przygranicznej.
Program dwutygodniowego pobytu przewiduje także wizyty w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku i zapoznanie się między innymi z pracą dzielnicowych oraz policjantów z pionu ruchu drogowego.

Wizyta litewskich policjantów w słupskiej Szkole Policji ma też na celu wymianę dobrych praktyk i poznanie cech wspólnych obu formacji oraz różnic, które występują w zakresie między innymi systemów prawnych obu państw, a także - na przykład - taktyki i technik interwencji.
Policjanci ze Szkół Policji w Słupsku i Kownie zrealizowali już kilka wspólnych przedsięwzięć, wśród których znalazł się między innymi projekt „Safety on the Road” (Bezpieczeństwo na drodze). Przedstawiciele Litewskiej Szkoły Policji systematycznie uczestniczą też w organizowanych corocznie jesienią Mistrzostwach Szkół i Ośrodków Szkolenia Służb Mundurowych w Strzelaniu.