Aktualności

Pomogli w ratowaniu życia

Data publikacji 07.02.2023

Podzielić się sobą, by uratować życie - po raz kolejny młodzi słuchacze słupskiej Szkoły Policji odpowiedzieli na hasło „Ratunek”. Z prośbą o donację określonej grupy krwi zwróciło się do nas Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Tym razem chodziło o krew „0 Rh-” oraz „ARh-”. Dzięki sprawnemu przekazaniu apelu wśród słuchaczy znalazły się osoby, które mogły oddać ten życiodajny płyn. Dodatkowym wymaganiem było pozyskanie takich krwiodawców, którzy już wcześniej oddawali płytki krwi.

Przypomnijmy, że standardowe oddanie krwi to tak zwana donacja krwi pełnej. W przypadku oddawania samych płytek krwi krwiodawca jest połączony poprzez wkłucie do żyły ze specjalnym aparatem zwanym separatorem komórkowym, który potrafi z przepływającej krwi wyodrębnić same płytki krwi i zgromadzić je. Pozostałe składniki krwi oraz osocze są podczas tego zabiegu oddawane dawcy z powrotem.

Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Szkole Policji w Słupsku systematycznie oddają krew oraz prowadzą zorganizowane wyjścia słuchaczy, którzy w wielu wypadkach po raz pierwszy oddają krew. Prawie wszyscy z pierwszorazowych donatorów kontynuują później w swoich macierzystych jednostkach honorowe oddawanie krwi.

Współpraca Szkoły Policji i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest tym łatwiejsza, że obie placówki są oddalone od siebie o zaledwie kilkadziesiąt metrów - dlatego w przypadku poszukiwania na hasło „Ratunek” określonej grupy krwi wśród młodych policjantów, praktycznie zawsze znajdą się osoby gotowe pomóc innym w stanie realnego zagrożenia życia.

Powrót na górę strony