Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 07.02.2023

W całej Europie, w tym również w Polsce, obchodzony jest dzisiaj Dzień Bezpiecznego Internetu. Główny cel tego dnia to zwrócenie uwagi na pozytywne i bezpieczne wykorzystanie internetu a także na zagrożenia, z jakimi mogą zetknąć się w wirtualnym świecie dzieci i młodzież.

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską i obchodzony jest corocznie w drugi wtorek lutego. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci - to właśnie ta grupa wiekowa spędza najwięcej czasu w sieci a tym samym jest najbardziej narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z internetu.
Akcja ma także zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na to, jak bezpiecznie i konstruktywnie korzystać ze światowej sieci.
Ustanowiony ponad 20 lat temu Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest teraz w ponad 150 krajach.

W Polsce organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

Gdzie można zaleźć odpowiedzi na pytania i pomoc związaną z bezpiecznym korzystaniem z internetu? Pomoc telefoniczna i online:
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111
Wejdź również na stronę www.116111.pl


Telefon dla rodziców i nauczycieli dot. bezpieczeństwa dzieci - 800 100 100.
Wejdź również na stronę www.800100100.pl

W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).


Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak pornografia dziecięca, pedofilia, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Projekt realizowany jest przez NASK.


 
Wejdź na stronę www.dyzurnet.pl


O godzinie 11.00 rozpoczęła się transmisja seminarium w ramach polskiej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu. Poniżej zamieszczamy okno z bezpośrednią transmisją prowadzoną za pośrednictwem kanału YouTube.

Bezpośrdni link do transmisji: https://www.youtube.com/live/HPcv12kmh9M?feature=share

Powrót na górę strony