Piłkarskie tradycje

Data publikacji 26.01.2023

Rok po utworzeniu Centrum Wyszkolenia - w 1946 roku - w dzisiejszej słupskiej Szkole Policji powstał pierwszy klub sportowy. Z sekcji piłkarskiej tego klubu wywodzi się obecny klub piłkarski Gryf Słupsk.

Klub Sportowy powstał na bazie funkcjonującego od zakończenia wojny w Słupsku Centrum Wyszkolenia, w skład którego wchodziły Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników Psów Służbowych. Pierwszym prezesem Klubu został Józef Romanowski, wiceprezesem Jan Paździor a sekretarzem – Tedeusz Żeroń. Największy skład liczyła sekcja piłki nożnej, obok której powołano także sekcję bokserską, lekkoatletyczną, szachową, tenisa ziemnego i tenisa stołowego.

Drużyna piłkarska występująca pod nazwą „Gwardia” na początku lat `50. XX. wieku awansuje do rozgrywek drugoligowych i przez kilka lat prowadzi pojedynki na tym właśnie poziomie. Poziom piłkarzy ze Słupska doceniany jest nie tylko w kraju. Reprezentacja Centrum Wyszkolenia podejmuje na stadionie przy ulicy Madalińskiego zespoły pierwszoligowe, jak na przykład krakowska „Garbarnia” czy reprezentacje innych krajów - Węgier i Czechosłowacji.

W 1964 roku doszło do połączenia dwóch piłkarskich klubów „Gwardii” i „Gryfa”. Po połączeniu nowy klub jako oficjalną nazwę obrał „Gryf”, natomiast barwy klubowe przyjęto od „Gwardii”. Dziś pełna nazwa to Klub Sportowy „Gryf” Słupsk.

Drużyna piłkarska „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim. Rok 1948.
    „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z I-ligową „Garbarnią” Kraków (1:1). Stadion miejski w Słupsku, rok 1949.
    „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z reprezentacją Węgier na stadionie miejskim w Słupsku. Rok 1947.
    „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim w Słupsku po wygranym 5:1 meczu z reprezentacją dzisiejszej Szkoły Policji w Pile. 1958 rok.
    Po zmianie nazwy, rok 1960, piłkarze „Gwardii” Słupsk.
    Dyplom uznania za dżentelmeńską grę podczas rozgrywek o mistrzostwo szczecińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej dla „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk. Rok 1947.
    Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
    Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
    Charakterystyczna sylwetka piłkarza z logo klubu pojawiająca się na wszystkich plakatach zapowiadających mecze „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk.