Aktualności

Stop walkom psów

Data publikacji 01.12.2022

Otwarte szkolenie na temat nielegalnych walk psów odbyło się w auli słupskiej Szkoły Policji. W opinii ekspertów schemat nielegalnych walk psów w Polsce jest podobny do obserwowanego w USA oraz wielu innych krajach, a pomiędzy organizatorami walk, światem zorganizowanej przestępczości i hodowcami istnieje międzynarodowa sieć powiązań.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez ekspertów Humane Society International (HSI) - największej na świecie organizacji dbającej o dobrostan zwierząt: Janette Reever - zastępca kierownika Zespołu Dochodzeniowego ws. Walk Zwierząt oraz Adam Parascandola - wiceprezes Zespołu Ratownictwa Zwierząt.
Oboje prelegenci zaczynali od pracy w amerykańskiej policji, a obecnie dzielą się wieloletnim doświadczeniem współpracy z organami ścigania i agencjami federalnymi prowadząc szkolenia na całym świecie.

W szkoleniu udział wzięli słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oraz kursów specjalistycznych, wykładowcy Szkoły, funkcjonariusze Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie oraz Naczelnicy Wydziałów Komendy Miejskiej w Słupsku.
Była to część większego przedsięwzięcia zrealizowanego we wszystkich polskich policyjnych szkołach.

W trakcie szkolenia słuchacze wysłuchali także nagranej wcześniej prelekcji prof. dr hab. Marka Kulika - kierownika Katedry Prawa Karnego i Kryminologii oraz wicedyrektora Instytutu Nauk Prawnych UMCS, który mówił na temat kwalifikacji prawnej walk psów, które traktowane są jako przestępstwo znęcania się nad zwierzętami. Na podstawie filmu opracowane zostały materiały pomocnicze, które na zakończenie szkolenia otrzymali wszyscy  uczestnicy.

Eksperci ze stanów Zjednoczonych przebywali w Polsce na zaproszenie inicjatywy społecznej “Stop Walkom Psów”. Obecność aktywistów tej kampanii społecznej oraz Dyrektorki Humane Society International na Polskę Igi Głażewskiej umożliwiła nawiązanie szeregu kontaktów pomiędzy kadrą naukową, policjantami i osobami działającymi w organizacjach społecznych, które w wielu przypadkach jako pierwsze rozpoznają i zgłaszają przypadki znęcania się na zwierzętami.

Powrót na górę strony