Międzynarodowe zarządzanie kryzysowe - projekt EUPCST

Data publikacji 30.09.2022

Promowanie współpracy, ujednolicenie szkoleń oraz rozwijanie sieci kontaktów międzynarodowych - to główny cel zakończonego w piątek (30.IX.) w słupskiej Szkole Policji szkolenia HEAT - Hostile Environment Awareness Training, zorganizowanego w ramach projektu EUPCST - European Union Police and Civilian Services Training.

Celem nadrzędnym 3-letniego projektu jest umożliwienie odpowiednio przeszkolonym funkcjonariuszom służb Unii Europejskiej udziału w międzynarodowych operacjach zarządzania kryzysowego pod egidą Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.

W szkoleniu udział wzięło 15 funkcjonariuszy z Hiszpanii, Portugalii, Francji, Węgier, Rumunii, Estonii oraz Polski, którzy w najbliższym czasie mogą być delegowani do krajów takich jak: Somalia, Mali, Sudan, Irak, Jemen czy Ukraina.
Zajęcia obywały się w Szkole Policji w Słupsku oraz na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim.

Organizatorzy położyli akcent między innymi na omówienie struktur bezpieczeństwa misji zagranicznych, planów ewakuacji, prawidłowego zachowania w warunkach podwyższonego stresu oraz planowania podróży.
Uzupełnieniem zajęć wykładowych były ćwiczenia terenowe z taktycznej pierwszej pomocy, elementów programu SERE oraz obchodzenia się z materiałami niebezpiecznymi. Warunki działania w ramach misji odtworzone zostały na poligonie.

Organizatorem szkolenia było Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP wraz ze Szkołą Policji w Słupsku oraz Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji w Szczecinie.
W charakterze wykładowców wystąpili doświadczeni policyjni misjonarze, eksperci z zakresu medycyny pola walki, eksperci w zakresie zagrożeń chemiczno-biologiczno-radiologicznych, negocjatorzy policyjni, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Marynarki Wojennej USA, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz służb specjalnych.

(BNWP KGP / SP)

Informacje o programie
w języku angielskim (link)