Aktualności

Policjant nie tylko na służbie

Data publikacji 12.05.2022

Gdy zobaczył szamoczącego się sprawcę rozboju natychmiast ruszył z pomocą i skutecznie obezwładnił mężczyznę. Wykładowca Szkoły Policji w czasie wolnym od służby pomógł zatrzymać mężczyznę, który był już poszukiwany przez sąd.

W godzinach popołudniowych jadąc z dzieckiem samochodem mł.asp. Piotr Wąsik zauważył na jednej z ulic Lęborka dwóch szamoczących się mężczyzn. Widząc i słysząc okrzyk „Pomocy” natychmiast bezpiecznie zaparkował swój samochód i pobiegł w kierunku mężczyzn. Gdy okazało się, że świadek próbuje zatrzymać sprawcę zniszczenia mienia, przejął inicjatywę i skutecznie sprowadził do parteru 23-latka, wobec którego zastosował następnie chwyty obezwładniające.
Młody mężczyzna chwilę wcześniej w jednym ze sklepów kopniakiem wybił szybę w ladzie chłodniczej, powodując straty w wysokości około 1500 zł, a następnie zaczął uciekać.

Po zatrzymaniu mężczyzny wykładowca wraz ze świadkiem zdarzenia odczekali chwile na przyjazd patrolu policji a następnie policjant przekazał poszukiwanego funkcjonariuszom podając jednocześnie niezbędne informacje. Po przekazaniu 23-latka wykładowca udał się wraz ze swoim dzieckiem w dalsza drogę.
Na co dzień mł.asp. Piotr Wąsik jest wykładowcą Zakładu Interwencji Policyjnych, w Szkole Policji uczy młodych policjantów elementów sportów walki oraz technik interwencji.

Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, ze zatrzymany 23-latek jest poszukiwany przez sąd w celu odbycia kary w wymiarze ponad 800 dni między innymi za przestępstwo rozboju, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariusza publicznego. Za ostatni czyn grozi mu dodatkowa kara w wysokości do 5 lat pozbawienia wolności. W najbliższym czasie zostanie odkonwojowany do jednego z Zakładów Karnych.


Rota policyjnego ślubowania:

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej".

Artykuł 27
Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku,
o Policji

 

Powrót na górę strony