Aktualności

Wykłady dla niemiecko-polskich patroli

Data publikacji 05.05.2022

Kwestie związane z ruchem drogowym podczas codziennej służby polsko-niemieckich patroli w rejonie przygranicznym - takie właśnie zagadnienia przedstawiła polskim i niemieckim policjantom wykładowca słupskiej Szkoły Policji. Wykłady odbyły się w niemieckim Komisariacie Policji w Guben.

Wykładowca Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Anna Synak omawiała z niemieckimi i polskimi policjantami przepisy dotyczące ruchu pojazdów, pieszych oraz rowerów w kontekście nowych przepisów karnych oraz obowiązującego nowego taryfikatora za wykroczenia w ruchu drogowym.
Interesującą częścią wykładów było omówienie urządzeń wspomagających ruch: urządzeń transportu osobistego oraz hulajnóg elektrycznych. Zagadnienia szczególnie zainteresowały policjantów niemieckich ponieważ w Polsce i w Niemczech obowiązują odmienne rozwiązania prawne w zakresie poruszania się po drodze hulajnogami elektrycznymi.
Zajęcia miały swój wymierny cel - potrzebę prawidłowego przeprowadzania czynności w codziennej służbie w patrolach polsko-niemieckich na terenie Polski.

W Niemieckim Guben i polskim Gubinie wspólne, polsko-niemieckie patrole policyjne funkcjonują od kilku miesięcy. Międzynarodowe patrole funkcjonariuszy odprawiane są do służby w niemieckim Komisariacie Policji w Guben. Główne zadanie tych patroli to dbanie o bezpieczeństwo  po obu stronach granicy, w tym również podejmowanie interwencji.
Inicjatywa tego rodzaju patroli w ramach Wspólnego Zespołu przewidziana jest do końca czerwca. Nie jest jednak wykluczone przedłużenie tego przedsięwzięcia ze względu na płynące z tego korzyści w zakresie bezpieczeństwa publicznego zarówno po niemieckiej, jak i polskiej stronie granicy.

Powrót na górę strony