Aktualności

O ratownictwie w sposób praktyczny

Data publikacji 25.03.2022

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych warunkach, w sytuacji katastrof, masowych zdarzeń, sprawia, że więcej osób ma szansę przeżyć. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu poświęconego tej tematyce.

Pierwsza pomoc polega na wykonaniu odpowiednich czynności we właściwym czasie wobec osoby poszkodowanej wskutek nagłego zachorowania lub urazu i  ma na celu ratowanie jej zdrowia czy życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych służb ratowniczych.
W kolejnym z serii artykułów poświęconych pierwszej pomocy, publikowanych przez wykładowców słupskiej Szkoły Policji, zajmujemy się tym razem krwotokami, które podczas urazów mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie. Autorem tekstu jest podinsp. Henryk Dudziński.


artykuł w wersji .PDF

Warto również podkreślić, że zagadnienia pierwszej pomocy nie są tylko przedmiotem teoretycznych rozważań. W Centrum Ratownictwa prowadzone są także symulacje udzielania pomocy ofiarom różnego rodzaju zdarzeń. Aby jak najbardziej urealnić prowadzone działania wykorzystywane są do tego odpowiednie fantomy, sztuczna krew, zadymienie i oświetlenie. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z realizacji jednego z założeń, w którym policjanci udzielają pomocy rannej osobie z masywnym krwotokiem.

Powrót na górę strony