Nowi rzecznicy dyscyplinarni

Data publikacji 14.03.2022

Pierwsza w tym roku grupa rzeczników dyscyplinarnych zakończyła szkolenie na kursie specjalistycznym w słupskiej Szkole Policji. Absolwenci kursu reprezentowali Komendy Wojewódzkie w Gdańsku i Szczecinie oraz Szkołę Policji w Słupsku.

W szkoleniu udział wzięli policjanci, którzy są rzecznikami dyscyplinarnymi jak i ci, którzy są przewidziani do tej funkcji. W trakcie pierwszych zajęć - w części teoretycznej, uczestnicy kursu zapoznawali się z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy Policji, odpowiedzialnością karną, przepisami dotyczącymi zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych oraz zwolnienia ze służby.
Policjanci doskonalili swoją wiedzę również z zakresu przebiegu czynności wyjaśniających, czynności dowodowych w postępowaniu dyscyplinarnym oraz przebieg postępowania odwoławczego.

W kolejnych dniach kursu - w części praktycznej, słuchacze dokonali analizy akt postępowań dyscyplinarnych pod kątem komplementarności czynności dowodowych oraz ewentualnych błędów i uchybień.
Następnie na podstawie przygotowanych założeń, sporządzali treść zarzutu wraz z  kwalifikacją prawną, a następnie projekty: postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych, sprawozdania z postępowania dyscyplinarnego i  orzeczenia.

Zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej policjanta określa ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Ostatnie zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone w życie 1 października 2020 roku.
Wprowadzone zmiany uregulowała ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz.1610).