Aktualności

Współpraca policyjnych Szkół

Data publikacji 21.02.2022

Różnorodne obszary policyjnej służby obejmować będzie tegoroczna współpraca pomiędzy Wyższą Szkołą Policji w Oranienburgu i Szkołą Policji w Słupsku. Najbliższa wizyta niemieckich wykładowców zaplanowana jest w słupskiej Szkole Policji na połowę marca.

Tym razem głównym tematem wizyty będzie wymiana doświadczeń na temat nauczania on-line i możliwości jego wykorzystania w kształceniu nowych policyjnych kadr. Okres pandemii i wynikające z niego obostrzenia sanitarne wymusiły zastosowanie tego trybu kształcenia w niektórych obszarach policyjnej wiedzy.
Kształcenie zdalne nie jest jednak w stanie zastąpić praktycznej nauki policyjnego rzemiosła. Elementy sportów walki, strzelanie czy taktyka interwencji wymagają ćwiczeń na macie bądź osi strzeleckiej.

Spotkanie polskich i niemieckich wykładowców dotyczyć będzie wymiany doświadczeń w zakresie prowadzenia zajęć on-line. Omawiane będą zalety tego rodzaju zajęć, ale także sytuacje, w których kształcenie na odległość nie jest wskazane. W trakcie rozmów omówione zostaną także programy za pomocą których prowadzone są zajęcia. Wstępnie termin wizyty niemieckich wykładowców w słupskiej Szkole Policji planowany jest na 15-17 marca.

Współpraca policyjnych Szkół ze Słupska i Oranienburga jest prowadzona w ramach „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych”.
Wymierne efekty trwającej od 1995 roku współpracy to wymiany słuchaczy i wykładowców obu szkół; są to również polsko-niemieckie warsztaty dla policjantów pełniących służbę w międzynarodowych patrolach po obu stronach granicy.

W zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej w obu krajach, tegoroczne wzajemne kontakty poświęcone będą między innymi kontroli drogowej w kontekście uprawnień policjantów po polskiej i niemieckiej stronie granicy; działaniom ratowniczym po postrzale osoby (tzw. czerwona taktyka) oraz zatrzymaniu osób niebezpiecznych poruszających się pojazdami, z wykorzystaniem systemu strzeleckiego Simmunition.

Powrót na górę strony