Piłkarskie tradycje Szkoły Policji

Ponad 75 lat temu, dokładnie 26 kwietnia 1946 roku, w dzisiejszej słupskiej Szkole Policji powstał pierwszy klub sportowy. Z sekcji piłkarskiej tego klubu wywodzi się dzisiejszy klub piłkarski Gryf Słupsk.

Klub Sportowy powstał na bazie funkcjonującego od zakończenia wojny w Słupsku Centrum Wyszkolenia, w skład którego wchodziły Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników Psów Służbowych.
Pierwszym prezesem Klubu został Józef Romanowski, wiceprezesem Jan Paździor, a sekretarzem Tedeusz Żeroń. Największy skład liczyła sekcja piłki nożnej, obok której powołano także sekcję bokserską, lekkoatletyczną, szachową, tenisa ziemnego i tenisa stołowego.

Drużyna piłkarska występująca pod nazwą „Gwardia” na początku lat 50. XX wieku awansowała do rozgrywek drugoligowych i przez kilka lat  prowadziła pojedynki na tym właśnie poziomie.  Poziom piłkarzy ze Słupska doceniany był nie tylko w kraju. Reprezentacja Centrum Wyszkolenia podejmowała na stadionie przy ul. Madalińskiego zespoły pierwszoligowe, na przykład krakowską „Garbarnię”, czy reprezentacje innych krajów, między innymi Węgier i Czechosłowacji.

W 1964 roku doszło do połączenia dwóch piłkarskich klubów: „Gwardii” i  „Gryfa”. Nowy klub jako oficjalną nazwę obrał „Gryf ”, natomiast barwy klubowe przyjął od „Gwardii” - czerwono-biało-niebieskie. Dziś jego pełna nazwa to Klub Sportowy „Gryf” Słupsk; występuje on na szczeblu rozgrywek czwartoligowych, rozgrywając swoje spotkania przy ul. Zielonej.

Klub ten w przeszłości reprezentował podkom. Karol Kublik, który w  Szkole Policji w Słupsku pełni stanowisko dowódcy kompanii. Policjant ten, w czasie wolnym od służby jest trenerem piłki nożnej i szkoli dzieci w szkółce piłkarskiej „Futbolaki” Słupsk, która współpracuje z  klubem sportowym Gryf Słupsk.

Historię działalności klubu prezentują poniższe zdjęcia.

• Drużyna piłkarska „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim. Rok 1948.
  • „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z I-ligową „Garbarnią” Kraków (1:1). Stadion miejski w Słupsku. Rok 1949.
  • „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z reprezentacją Węgier na stadionie miejskim w Słupsku. Rok 1947.
  • „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim w Słupsku. Rok 1958.
  • Po zmianie nazwy, rok 1960, piłkarze „Gwardii” Słupsk.
  • Dyplom uznania za dżentelmeńską grę podczas rozgrywek o mistrzostwo szczecińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej dla „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk. Rok 1947.
  • Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
  • Charakterystyczna sylwetka piłkarza z logo klubu pojawiająca się na wszystkich plakatach zapowiadających mecze „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk.
  • Podkom. Karol Kublik (z lewej) wraz z chłopcami szkółki piłkarskiej „Futbolaki” Słupsk, która współpracuje z klubem sportowym Gryf Słupsk. Turniej w miejscowości Luzino, listopad 2021.