Aktualności

W hołdzie ofiarom 11 września, w tym Polakom i policjantom polskiego pochodzenia

Przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku oddali hołd ofiarom zamachów z 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Wśród osób które straciły wtedy życie byli również Polacy, a także policjanci NYPD z polskimi korzeniami.

Uroczystość odbyła się na terenie amerykańskiej Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej w Redzikowie koło Słupska. W trakcie uroczystości mówiono o ofiarach, które zginęły w serii czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych 11 września na terenie Stanów Zjednoczonych.
Przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, po opanowaniu samolotów, skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W przypadku czwartego samolotu atak nie powiódł się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego maszyna rozbiła się na polu w Pensylwanii.
Szkołę Policji w Słupsku podczas uroczystości reprezentował Komendant insp. Piotr Cekała oraz kom. Łukasz Karkowski.

Podczas ataku na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku zginęło 23 policjantów. Kolejnych 243 funkcjonariuszy policji nowojorskiej (NYPD) zmarło w wyniku odniesionych ran lub wdychania trujących i rakotwórczych substancji podczas prowadzenia akcji ratunkowej. Wśród tej grupy było także pięciu funkcjonariuszy z polskimi korzeniami: detektywi: Traci L. Tack-Czajkowski, Stephen T. Kubinski, Kevin A. Czartoryski oraz policjanci Robert W. Kaminski i Richard Jakubowsky. Poniższe zdjęcia zawierają linki do amerykańskich biogramów policjantów.

Detektyw Traci Tack-Czajkowski

W wieżowcach WTC na skutek uderzenia samolotów zginęło także ośmioro Polaków. W północnej wieży życie stracili: Maria Jakubiak Dorota Kopiczko, Gina Szejnberg, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski, Łukasz Milewski i Jan Maciejewski. W wieży południowej zginął Joseph Piskadło.