75 lat piłki nożnej w Szkole Policji - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

75 lat piłki nożnej w Szkole Policji

75 lat temu, na przełomie marca i kwietnia 1946 roku w dzisiejszej słupskiej Szkole Policji powstał pierwszy klub sportowy. Z sekcji piłkarskiej tego klubu wywodzi się dzisiejszy klub piłkarski Gryf Słupsk.

Klub Sportowy powstał na bazie funkcjonującego od zakończenia wojny w Słupsku Centrum Wyszkolenia, w skład którego wchodziły Szkoła Oficerska, szkoła Szeregowych oraz szkoła Przewodników Psów Służbowych. Pierwszym prezesem Klubu został Józef Romanowski, wiceprezesem Jan Paździor a sekretarzem - Tedeusz Żeroń. Największy skład liczyła sekcja piłki nożnej, obok której powołano także sekcję bokserską, lekkoatletyczną, szachową, tenisa ziemnego i tenisa stołowego.

Drużyna piłkarska występująca pod nazwą „Gwardia” na początku lat `50 XX wieku awansuje do rozgrywek drugoligowych i przez kilka lat prowadzi pojedynki na tym właśnie poziomie. Poziom piłkarzy ze Słupska doceniany jest nie tylko w kraju. Reprezentacja Centrum Wyszkolenia podejmuje na stadionie przy ulicy Madalińskiego zespoły pierwszoligowe, jak na przykład krakowska „Garbarnia” czy reprezentacja innych krajów - Węgier i Czechosłowacji.

W 1964 roku doszło do połączenia dwóch piłkarskich klubów „Gwardii” i „Gryfa”. Po połączeniu nowy klub jako oficjalną nazwę obrał „Gryf”, natomiast barwy klubowe przyjęto od „Gwardii”. Dziś pełna nazwa to Klub Sportowy „Gryf” Słupsk.

  • Drużyna piłkarska „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim. Rok 1948.
  • „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z I-ligową „Garbarnią” Kraków (1:1). Stadion miejski w Słupsku, rok 1949.
  • „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z reprezentacją Węgier na stadionie miejskim w Słupsku. Rok 1947.
  • „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim w Słupsku. 1958 rok.
  • Po zmianie nazwy, rok 1960, piłkarze „Gwardii” Słupsk.
  • Dyplom uznania za dżentelmeńską grę podczas rozgrywek o mistrzostwo szczecińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej dla „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk. Rok 1947.
  • Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
  • Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
  • Charakterystyczna sylwetka piłkarza z logo klubu pojawiająca się na wszystkich plakatach zapowiadających mecze „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk.