Piłkarskie tradycje Szkoły Policji

74 lata temu, w dzisiejszej słupskiej Szkole Policji powstał pierwszy klub sportowy. Z sekcji piłkarskiej tego klubu wywodzi się między innymi dzisiejszy klub piłkarski "Gryf" Słupsk.

Klub Sportowy powstał na bazie funkcjonującego w Słupsku od zakończenia II. wojny światowej Centrum Wyszkolenia, w skład którego wchodziły Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników Psów Służbowych. Pierwszym prezesem Klubu został Józef Romanowski, wiceprezesem Jan Paździor, a sekretarzem - Tedeusz Żeroń. Największy skład liczyła sekcja piłki nożnej, obok której powołano także sekcję bokserską, lekkoatletyczną, szachową, tenisa ziemnego i tenisa stołowego.

Drużyna piłkarska występująca pod nazwą „Gwardia” na początku lat `50 XX. wieku awansuje do rozgrywek drugoligowych i przez kilka lat prowadzi pojedynki na tym właśnie poziomie. Poziom piłkarzy ze Słupska doceniany jest nie tylko w kraju. Reprezentacja Centrum Wyszkolenia podejmuje na stadionie przy ulicy Madalińskiego zespoły pierwszoligowe, jak na przykład krakowska „Garbarnia” czy reprezentacje innych krajów - Węgier i Czechosłowacji.

W 1964 roku doszło do połączenia dwóch piłkarskich klubów „Gwardii” i „Gryfa”. Po połączeniu nowy klub jako oficjalną nazwę obrał „Gryf”, natomiast barwy klubowe przyjęto od „Gwardii”. Dziś pełna nazwa to Klub Sportowy „Gryf” Słupsk.

• Drużyna piłkarzy przed rozpoczęciem meczu. Mężczyźni stoją wzdłuż linii środkowej boiska.
    Drużyna piłkarska „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim - dzisiejszy stadion 650-lecia. Rok 1948.
  • Drużyna piłkarska. Mężczyźni w pierwszym rzędzie kucają, w drugim stoją. Po bokach stoją działacze.
    „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z I-ligową „Garbarnią” Kraków (1:1). Stadion miejski w Słupsku, rok 1949.
  • Piłkarze dwóch drużyn stoją naprzeciw siebie, w tle publiczność na trybunach.
    „Gwardia C.W.M.O.” przed meczem z reprezentacją Węgier na stadionie miejskim w Słupsku. Rok 1947.
  • Piłkarze przed rozpoczęciem meczu stoją w jednej linii. Z prawej strony sędzia i bramkarz.
    „Gwardia C.W.M.O.” na stadionie miejskim w Słupsku. 1958 rok.
  • Grupowe zdjęcie piłkarzy po zakończonym treningu.
    Rok 1960, piłkarze „Gwardii” Słupsk.
    Dyplom uznania za dżentelmeńską grę podczas rozgrywek o mistrzostwo szczecińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej dla „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk. Rok 1947.
    Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
  • Plakat zapowiadający mecz piłkarski na stadionie Gwardii. Niedziela, 30 maja lata pięćdziesiąte, mecz odbędzie się bez względu na pogodę.
    Plakat zapowiadający mecz. Ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
    Charakterystyczna sylwetka piłkarza z logo klubu pojawiająca się na wszystkich plakatach zapowiadających mecze „Gwardia C.W.M.O.” Słupsk.