Rocznica pierwszej wizyty w Miednoje

27 lat temu, między 11 a 13 października 1993 roku, w rosyjskim Miednoje i Ostaszkowie przebywała pierwsza oficjalna delegacja polskiej Policji. Członkowie tej delegacji pobrali do urn ziemię z miejsc kaźni polskich przedwojennych policjantów i strażników granicznych. Urny z pobraną wtedy ziemią znajdują się dziś między innymi w Komendzie Głównej Policji i w Szkole Policji w Słupsku.

W obozie jenieckim w Ostaszkowie radziecka służba bezpieczeństwa NKWD umieściła 6570 jeńców, wśród których było kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Na początku maja 1940 roku rozpoczęła się, trwająca dwa tygodnie, likwidacja obozu. Ciała zamordowanych wywożono do lasu niedaleko Miednoje. Z obozu ocalało jedynie około 120 osób.

Od 11 do 13 października 1993 roku reprezentująca polską Policję delegacja funkcjonariuszy ze Szkoły Policji w Słupsku oraz Komendy Głównej Policji w Warszawie, jako pierwsza oficjalna delegacja, złożyła wizytę w miejscu pochówku naszych rodaków oraz pobrała ziemię z miejsc wiecznego spoczynku funkcjonariuszy.
Urny z ziemią trafiły między innymi do Komendy Głównej Policji, Szkoły Policji w Słupsku i Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. W trakcie trzydniowej wizyty polscy policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku ustawili na terenie dzisiejszej nekropolii pierwszy krzyż misyjny. O wyjeździe policyjnej delegacji w 1993 roku mówi jeden z jej uczestników podinsp. w st. spocz. Zdzisław Dróbka.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 3.63 MB)

Wizyta pierwszej polskiej delegacji w Miednoje

Ekspozycja poświęcona tragicznym losom policjantów
Izba Tradycji i Historii Szkoły Policji w Słupsku